تامین آب آشامیدنی مناطق جنوبی کشور از طریق شیرین کردن آب دریا/چهارشنبه 8 دی

نمایندگان در جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی و در ادامه بررسی لایحه برنامه ششم توسعه کشور ماده 46 را با 153رای موافق، 6 رای مخالف و 6 رای ممتنع از 224 نماینده حاضر تصویب کردند.

براساس بند الف این ماده دولت مکلف است اقدامات لازم با رعایت سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی درجهت اصلاح نظام بهره برداری آب آشامیدنی و بهره‌وری استحصال و بهره وری مصرف آن را حداقل معادل 30% درصد ارتقاء دهد و نیز حداقل 30 % آب آشامیدنی مناطق جنوبی کشور را از طریق شیرین کردن آب دریا تا پایان برنامه تامین کند.

با تصویب نمایندگان در تبصره این بند، وزارت نیرو موظف شد تا پایان برنامه تمهیدات لازم را در جهت تامین، طراحی و ساخت حداقل معادل 70% آب شیرین‌کن‌های مورد نیاز در شهرهای حوزه خلیج فارس و دریای عمان را از طریق خرید تضمینی آب شیرین شده و نیز مدیریت هوشمند و تجمیع خرید آب شیرین کن از طریق انتقال فناوری به داخل انجام دهد. مدیریت انتقال فناوری از طریق جهاد دانشگاهی، دانشگاه ها، مراکز پژوهشی و شرکت های دانش بنیان انجام می شود.

نمایندگان مجلس همچنین بند ب ماده 46 را برای بررسی بیشتر به کمیسیون تلفیق لایحه برنامه ششم توسعه ارجاع دادند.

با تصویب نمایندگان در بند ب ماده 46 مقرر شد عوارض حاصل از چشمه های آب معدنی و درمانی در محدوده شهرهایی که ظرفیت توسعه گردشگری دارند، در اختیار شهرداری ها و دهیاری های همان منطقه قرار گیرد.

نمایندگان مجلس همچنین یک بند به ماده 46 الحاق کردند.

همچنین منابع حاصله متناسب با دریافت عوارض که به پیشنهاد شورای اسلامی شهر به تصویب شورای برنامه ریزی و توسعه استان می رسد، با تصویب کمیته برنامه ریزی شهرستان صرف زیرساخت های گردشگری همان منطقه می‌شود.

براین اساس دولت مکلف شد تا پایان سال چهارم برنامه ششم توسعه نسبت به تغییر ساختار مصرف آب شرکت های فولادی، آلیاژی و معدنی و اصلاح سیستم خنک کنندگی، شست و شوی مواد خام اقدام کند.

با تصویب نمایندگان در تبصره این ماده الحاقی، استفاده از پساب فاضلاب های شهری و تصفیه آن با هماهنگی وزارت نیرو بلامانع است.

انتهای پیام/

منبع: ایرنا
Profile
Full Name
Email Or phone number
Secure Code

ALWAYS REMEMBER THAT YOUR PRESENT SITUATION IS NOT YOUR FINAL DESTINATION,THE BEST IS LET TO COM


.Copyright © 2015 samin.co. All rights reserved     

استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع مجاز است.    
Top